Przed czym chronią kaptury ucieczkowe?
Kaptury ucieczkowe to elementy odzieży ochronnej, które doskonale sprawdzają się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Wkłada się je na głowę i twarz w celu ochrony tych części ciała oraz dla zabezpieczenia oczu i dróg oddechowych. Kaptury stanowią barierę ochronną dla wielu niebezpiecznych czynników. O jakich czynnikach mowa? W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, przed czym chronią oraz w jakich sytuacjach się je stosuje.
Jaką ochronę zapewniają kaptury ucieczkowe?
Szczelnie przylegające do twarzy kaptury ucieczkowe zwykle są wyposażone w filtropochłaniacze. Dzięki temu zapewniają niezawodną ochronę m.in. przed toksycznymi gazami i umożliwiają oddychanie w strefach zanieczyszczonych chemikaliami. Chronią twarz, oczy i drogi oddechowe przed poparzeniami oraz innymi poważnymi konsekwencjami oddziaływania oparów chemicznych. Ponadto stanowią barierę dla efektów spalania. Kaptury ucieczkowe uniemożliwiają wdychanie szkodliwych pyłów i tlenków węgla, przez co minimalizują, a nawet wykluczają ryzyko zatruć i śmiertelnych zaczadzeń.
Najczęstsze zastosowania kapturów ucieczkowych
Kaptury ucieczkowe, jak może sugerować ich nazwa, najczęściej wykorzystuje się w sytuacjach kryzysowych, w których istnieje realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Tego rodzaju akcesoria ochronne zdają egzamin np. podczas ewakuacji ze stref zanieczyszczonych substancjami chemicznymi lub z miejsc, w których doszło do nagłego wypadku z ich udziałem. Dobrze sprawdzają się też w czasie opuszczania stref objętych pożarem. W takich miejscach nie tylko chronią drogi oddechowe, ale i nie ograniczają pola widzenia, przez co ułatwiają znalezienie drogi ewakuacyjnej. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu ich w panoramiczne wizjery, które poprawiają widoczność w zadymionych przestrzeniach.